Dotclear 2 - en to fr translation catalogue (704 entries)

en: Dotclear has been upgraded.
fr: Dotclear a été mis à jour.

en: Password reset
fr: Réinitialisation du mot de passe

en: Someone has requested to reset the password for the following site and username.
fr: Quelqu'un a demandé la réinitialisation du mot de passe pour le site et l'utilisateur suivants.

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: To reset your password visit the following address, otherwise just ignore this email and nothing will happen.
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, rendez-vous à l'adresse suivante. Sinon ignorez simplement ce message et rien ne se passera.

en: The e-mail was sent successfully to %s.
fr: Le message a été envoyé avec succès à %s.

en: Your new password
fr: Votre nouveau mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Your new password is in your mailbox.
fr: Votre nouveau mot de passe est dans votre boîte à lettres.

en: Wrong username or password
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Back to login screen
fr: Retour à l'écran de connexion

en: Request a new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Login:
fr: Login :

en: Email:
fr: Email :

en: recover
fr: récupérer

en: Remember my ID on this computer
fr: Se souvenir de mon identifiant sur cet ordinateur

en: You must accept cookies in order to use the private area.
fr: Vous devez accepter les cookies pour utiliser l'interface privée.

en: I forgot my password
fr: J'ai oublié mon mot de passe

en: New blog
fr: Nouveau blog

en: Blog details
fr: Informations du blog

en: Blog ID:
fr: Identifiant du blog :

en: Required field
fr: Champ obligatoire

en: At least 2 characters using letters, numbers or symbols.
fr: Au moins 2 caractères, composés de lettres, chiffres ou symboles.

en: Please note that changing your blog ID may require changes in your public index.php file.
fr: Veuillez noter que changer l'indentifiant de votre blog peut nécessiter des changements dans votre fichier index.php public.

en: Blog name:
fr: Nom du blog :

en: Blog URL:
fr: URL du blog :

en: Blog description:
fr: Description du blog :

en: save
fr: enregistrer

en: No such blog ID
fr: Identifiant de blog inconnu

en: Password verification failed
fr: La vérification du mot de passe a échoué

en: Delete a blog
fr: Supprimer un blog

en: Warning
fr: Attention

en: You are about to delete the blog %s. Every entry, comment and category will be deleted.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le blog %s. Tous ses billets, commentaires et catégories seront supprimés.

en: Please give your password to confirm the blog deletion.
fr: Veuillez indiquer votre mot de passe pour confirmer la suppression du blog.

en: Your password:
fr: Votre mot de passe :

en: Delete this blog
fr: Supprimer ce blog

en: No given blog id.
fr: Pas d'identifiant de blog.

en: No such blog.
fr: Blog inexistant.

en: year/month/day/title
fr: année/mois/jour/titre

en: year/month/title
fr: année/mois/titre

en: year/title
fr: année/titre

en: title
fr: titre

en: Title
fr: Titre

en: Title, Date
fr: Titre, date

en: Title, Country, Date
fr: Titre, pays, date

en: Title, City, Country, Date
fr: Titre, ville, pays, date

en: I would like search engines and archivers to index and archive my blog's content.
fr: Je souhaite que mon blog soit indexé et archivé par les moteurs de recherche et archiveurs.

en: I would like search engines and archivers to index but not archive my blog's content.
fr: Je souhaite que mon blog soit indexé mais pas archivé par les moteurs de recherche et archiveurs.

en: I would like search engines and archivers not to index nor archive my blog's content.
fr: Je souhaite que mon blog ne soit ni indexé ni archivé par les moteurs de recherche et archiveurs.

en: Invalid language code
fr: Code langue invalide

en: Blog settings
fr: Paramètres du blog

en: Blog has been successfully created.
fr: Blog créé avec succès.

en: Blog has been successfully updated.
fr: Blog mis à jour avec succès.

en: Parameters
fr: Paramètres

en: URL scan method:
fr: Méthode de lecture de l'URL

en: Blog status:
fr: État du blog

en: Blog configuration
fr: Configuration du blog

en: Blog editor name:
fr: Nom de l'éditeur du blog :

en: Default language:
fr: Langue par défaut :

en: Blog timezone:
fr: Fuseau horaire du blog :

en: Copyright notice:
fr: Note de copyright :

en: New post URL format:
fr: Format d'URL des nouveaux billets :

en: Enable XML/RPC interface
fr: Activer l'interface XML/RPC

en: more information
fr: plus d'informations

en: Comments and trackbacks
fr: Commentaires et rétroliens

en: Accept comments
fr: Accepter les commentaires

en: Moderate comments
fr: Modérer les commentaires

en: Leave comments open during %s days
fr: Laisser les commentaires ouverts durant %s jours

en: Leave empty to cancel this feature.
fr: Laissez vide pour annuler ce comportement.

en: Wiki syntax for comments
fr: Syntaxe wiki pour les commentaires

en: Accept trackbacks
fr: Accepter les rétroliens

en: Moderate trackbacks
fr: Modérer les rétroliens

en: Leave trackbacks open during %s days
fr: Laisser les rétroliens ouverts durant %s jours

en: Add "nofollow" relation on comments and trackbacks links
fr: Ajouter la relation "nofollow" aux liens des commentaires et rétroliens

en: Blog presentation
fr: Présentation du blog

en: Date format:
fr: Format des dates :

en: Time format:
fr: Format des heures :

en: Display smilies on entries and comments
fr: Afficher des émoticones dans les billets et commentaires

en: Display %s entries per page
fr: Afficher %s billets par page

en: Display %s entries per feed
fr: Afficher %s billets par flux de syndication

en: Display %s comments per feed
fr: Afficher %s commentaires par flux de syndication

en: Truncate feeds
fr: Tronquer les flux de syndication

en: Media and images
fr: Médias et images

en: Generated image sizes (in pixels)
fr: Tailles des images générées (en pixels)

en: Thumbnails:
fr: Miniatures :

en: Small:
fr: Petites :

en: Medium:
fr: Moyennes :

en: Inserted image title
fr: Titres des images insérées

en: This defines image tag title when you insert it in a post from the media manager. It is retrieved from the picture's metadata.
fr: Ceci définit le titre de la balise d'une image insérée depuis le gestionnaire de media. Les informations sont obtenues depuis les métadonnées de l'image.

en: Search engines robots policy
fr: Paramètres d'indexation par les moteurs de recherche

en: XML/RPC interface
fr: Interface XML/RPC

en: XML/RPC interface allows you to edit your blog with an external client.
fr: L'interface XML/RPC vous permet de publier sur votre blog avec un client externe.

en: XML/RPC interface is not active. Change settings to enable it.
fr: L'interface XML/RPC n'est pas active. Changez vos paramètres pour l'activer.

en: XML/RPC interface is active. You should set the following parameters on your XML/RPC client:
fr: L'interface XML/RPC est active. Vous êtes invités à indiquer les paramètres suivants dans votre client XML/RPC :

en: Server URL:
fr: URL du serveur :

en: Blogging system:
fr: Système de blog :

en: User name:
fr: Nom d'utilisateur :

en: your password
fr: votre mot de passe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users on this blog
fr: Utilisateurs de ce blog

en: No users
fr: Aucun utilisateur

en: change permissions
fr: changer les permissions

en: Super administrator
fr: Super administrateur

en: You can't remove default theme.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le thème par défaut.

en: Theme does not exist.
fr: Ce thème n'existe pas.

en: Unable to move uploaded file.
fr: Impossible de déplacer le fichier téléchargé.

en: An error occurred while downloading the file.
fr: Une erreur est survenue lors du téléchargement du fichier.

en: by %s
fr: par %s

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Theme configuration
fr: Configuration du thème

en: Blog themes
fr: Thèmes du blog

en: Blog aspect
fr: Apparence du blog

en: Theme has been successfully changed.
fr: Thème changé avec succès.

en: Theme has been successfully installed.
fr: Le thème a été installé avec succès.

en: Theme has been successfully upgraded
fr: Le thème a été mis à jour avec succès.

en: Theme has been successfully deleted.
fr: Le thème a été supprimé avec succès.

en: You can find additional themes for your blog on %s.
fr: Vous pouvez trouver de nouveaux thèmes pour votre blog sur %s.

en: To install or upgrade a theme you generally just need to upload it in "Install or upgrade a theme" section.
fr: Tout ce que vous avez à faire pour installer ou mettre à jour un thème est généralement de le déposer dans la section "Installer ou mettre à jour un thème".

en: Themes
fr: Thèmes

en: You are currently using "%s"
fr: Vous utilisez actuellement "%s"

en: use selected theme
fr: utiliser le thème sélectionné

en: delete selected theme
fr: Supprimer le thème sélectionné

en: Install or upgrade a theme
fr: Installer ou mettre à jour un thème

en: You can install themes by uploading or downloading zip files.
fr: Vous pouvez installer des thèmes en déposant ou téléchargeant des fichier zip.

en: Upload a zip file
fr: Déposer un fichier zip

en: Theme zip file:
fr: Fichier zip du thème :

en: Upload theme
fr: Déposer un thème

en: Download a zip file
fr: Télécharger un fichier zip

en: Theme zip file URL:
fr: URL du fichier zip du thème :

en: Download theme
fr: Télécharger le thème

en: To enable this function, please give write access to your themes directory.
fr: Pour activer cette fonction, donnez un accès en écriture à votre répertoire de thèmes.

en: back
fr: retour

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Blog name
fr: Nom du blog

en: Blog ID
fr: Identifiant du blog

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: List of blogs
fr: Liste des blogs

en: Blog has been successfully deleted.
fr: Blog supprimé avec succès.

en: Create a new blog
fr: Créer un nouveau blog

en: Filters
fr: Filtres

en: Order by:
fr: Trier par :

en: Sort:
fr: Trier :

en: Search:
fr: Chercher :

en: Blogs per page
fr: Blogs par page

en: filter
fr: filtre

en: No blog
fr: Pas de blog

en: Entries
fr: Billets

en: Status
fr: État

en: Edit blog %s
fr: Modifier le blog %s

en: edit
fr: modifier

en: Switch to blog %s
fr: Passer au blog %s

en: Categories
fr: Catégories

en: Category order has been successfully updated.
fr: Catégories réordonnées avec succès.

en: The category has been successfully created.
fr: Catégorie mise à jour avec succès.

en: Categories have been successfully removed.
fr: Catégorie supprimée avec succès.

en: Title:
fr: Titre :

en: Create new category
fr: Créer une nouvelle catégorie

en: No category.
fr: Pas de catégorie.

en: Name
fr: Nom

en: No entry
fr: Pas de billet

en: 1 entry
fr: 1 billet

en: %d entries
fr: %d billets

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Delete selected categories
fr: Supprimer les catégories sélectionnées

en: Edit category
fr: Modifier une catégorie

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: Category has been successfully updated.
fr: Catégorie mise à jour avec succès.

en: URL:
fr: URL :

en: Warning: If you set the URL manually, it may conflict with another category.
fr: Attention : si vous indiquez l'URL manuellement, celle-ci peut entrer en conflit avec une autre catégorie.

en: Description:
fr: Description :

en: Save
fr: Enregistrer

en: Entry does not exist.
fr: Ce billet n'existe pas.

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: You can't edit this comment.
fr: Vous ne pouvez pas modifier ce commentaire.

en: Edit comment
fr: Modifier le commentaire

en: Comment has been successfully updated.
fr: Commentaire mis à jour avec succès.

en: Back to "%s"
fr: Retour à "%s"

en: IP address:
fr: Adresse IP :

en: Date:
fr: Date :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Web site:
fr: Site web :

en: Status:
fr: État :

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: delete
fr: supprimer

en: comment
fr: commentaire

en: trackback
fr: rétrolien

en: Entry title
fr: Titre du billet

en: Author
fr: Auteur

en: publish
fr: publier

en: unpublish
fr: hors ligne

en: mark as pending
fr: en attente

en: mark as junk
fr: indésirable

en: Comments
fr: Commentaires

en: Type:
fr: Type :

en: Comments per page
fr: Commentaires par page

en: Comment author:
fr: Auteur du commentaire :

en: You have one spam comments.
fr: Vous avez un commentaire indésirable.

en: Show it.
fr: L'afficher

en: You have %s spam comments.
fr: Vous avez %s commentaires indésirables.

en: Show them.
fr: Les afficher.

en: Selected comments action:
fr: Action sur les commentaires sélectionnés :

en: %d entry
fr: %d billet

en: %d comment
fr: %d commentaire

en: %d comments
fr: %d commentaires

en: New entry
fr: Nouveau billet

en: User preferences
fr: Préférences utilisateur

en: Latest news
fr: Actualités

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Make this blog my default blog
fr: Définir comme blog par défaut

en: This blog is offline
fr: Ce blog est hors ligne

en: This blog is removed
fr: Ce blog est supprimé

en: DC_ADMIN_URL is not defined, you should edit your configuration file.
fr: DC_ADMIN_URL n'est pas défini, vous devriez corriger votre fichier de configuration.

en: Following plugins have been installed:
fr: Les extensions suivantes ont été installés :

en: Following plugins have not been installed:
fr: Les extensions suivantes suivants n'ont pas été installés :

en: Quick entry
fr: Billet rapide

en: Content:
fr: Contenu :

en: Category:
fr: Catégorie :

en: save and publish
fr: enregister et publier

en: PHP version is %s (5.0 or earlier needed).
fr: La version de PHP est %s (5.0 ou plus récent nécessaire.)

en: Multibyte string module (mbstring) is not available.
fr: Le support des chaînes multi-octets (mbstring) n'est pas disponible.

en: Iconv module is not available.
fr: Le module iconv n'est pas disponible.

en: Output control functions are not available.
fr: Les fonctions de bufferisation de sortie ne sont pas disponibles.

en: SimpleXML module is not available.
fr: Le module SimpleXML n'est pas disponible.

en: DOM XML module is not available.
fr: Le module DOM XML n'est pas disponible.

en: PCRE engine does not support UTF-8 strings.
fr: Le moteur d'expressions rationnelles PCRE ne gère pas les chaînes UTF-8.

en: SPL module is not available.
fr: Le module SPL n'est pas disponible.

en: MySQL version is %s (4.1 or earlier needed).
fr: La version de MySQL est %s (4.1 ou plus récent nécessaire).

en: MySQL InnoDB engine is not available.
fr: Le gestionnaire de stockage InnoDB de MySQL n'est pas disponible.

en: PostgreSQL version is %s (8.0 or earlier needed).
fr: La version de PostgreSQL est %s (8.0 ou plus récent nécessaire).

en: Please set a master key (DC_MASTER_KEY) in configuration file.
fr: Veuillez indiquer une clé de référence (DC_MASTER_KEY) dans le fichier de configuration.

en: Dotclear is already installed.
fr: Dotclear est déjà installé.

en: Dotclear cannot be installed.
fr: Dotclear ne peut pas être installé.

en: No email
fr: Pas d'email

en: Invalid email address
fr: Adresse email incorrecte

en: My first blog
fr: Mon premier blog

en: successfully installed
fr: installation réussie

en: Your new Dotclear blog has been successfully set up at:
fr: Votre nouveau blog Dotclear a été correctement installé sur :

en: You can log in to the administrator account with the following information:
fr: Vous pouvez vous connecter sur l'interface d'administration avec les informations suivantes :

en: We hope you enjoy your new weblog. Thanks!
fr: Nous espérons que vous apprécierez votre nouveau blog. Merci !

en: Dotclear installation
fr: Installation de Dotclear

en: Cache directory %s is not writable.
fr: Le répertoire de cache %s n'est pas accessible en écriture.

en: Errors:
fr: Erreurs :

en: Configuration file has been successfully created.
fr: Le fichier de configuration a été créé avec succès.

en: User information
fr: Informations utilisateur

en: Please provide the following information needed to create the first user.
fr: Merci de fournir les informations suivantes pour créer le premier utilisateur.

en: Firstname:
fr: Prénom :

en: Name:
fr: Nom :

en: All done!
fr: Terminé !

en: Now you can <a href="%s">log in</a> with the following information:
fr: Vous pouvez maintenant <a href="%s">vous connecter</a> avec les informations suivantes:

en: A password reminder was sent to %s. You'll be able to change it once you're logged in.
fr: Votre mot de passe a été envoyé à %s. Vous pourrez le changer une fois connecté.

en: The file <strong>%s</strong> already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first or you may <a href="%s">continue to install</a>.
fr: Le fichier <strong>%s</strong> existe déjà. Pour réinitialiser votre configuration, supprimez d'abord ce fichier ou bien <a href="%s">continuez l'installation</a>.

en: File %s does not exist.
fr: Le fichier %s n'existe pas.

en: Cannot write %s file.
fr: Impossible d'écrire le fichier %s.

en: Dotclear installation wizard
fr: Assistant d'installation de Dotclear

en: System information
fr: Informations système

en: Please provide the following information needed to create your configuration file.
fr: Merci de fournir les informations suivantes pour créer votre fichier de configuration.

en: Database type:
fr: Type de base de données :

en: Database Host Name:
fr: Nom d'hôte de la base de données :

en: Database Name:
fr: Nom de la base de données :

en: Database User Name:
fr: Nom d'utilisateur de la base de données :

en: Database Password:
fr: Mot de passe de la base de données :

en: Database Tables Prefix:
fr: Préfixe des tables de la base de données :

en: No such installed language
fr: Cette langue n'est pas installée

en: You can't remove English language.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la langue anglaise.

en: Permissions to delete language denied.
fr: Permission de supprimer la langue refusée.

en: Invalid language file URL.
fr: URL de fichier de langue invalide.

en: Languages management
fr: Gestion des langues

en: Language has been successfully deleted.
fr: La langue a été supprimée avec succès.

en: Language has been successfully installed.
fr: La langue a été installée avec succès.

en: Language has been successfully upgraded
fr: La langue a été mise à jour avec succès.

en: Here you can install, upgrade or remove languages for your Dotclear installation.
fr: Sur cette page, vous pouvez installer, mettre à jour ou supprimer des langues de votre installation de Dotclear.

en: You can change your user language in your <a href="%1$s">preferences</a> or change your blog's main language in your <a href="%2$s">blog settings</a>.
fr: Vous pouvez changer votre langue d'utilisateur dans vos <a href="%1$s">préférences</a> ou changer la langue principale de votre blog dans vos <a href="%2$s">paramètres de blog</a>.

en: Installed languages
fr: Langues installées

en: No additional language is installed.
fr: Aucune langue supplémentaire n'est installée.

en: Language
fr: Langue

en: Delete
fr: Supprimer

en: Install or upgrade languages
fr: Installer ou mettre à jour une langue

en: You can install or remove a language by adding or removing the relevant directory in your %s folder.
fr: Vous pouvez installer ou supprimer une langue en ajoutant ou supprimant le répertoire correspondant dans votre répertoire %s.

en: Available languages
fr: Langues disponibles

en: You can download and install a additional language directly from Dotclear.net. Proposed languages are based on your version: %s.
fr: Vous pouvez télécharger et installer une langue supplémentaire directement depuis Dotclear.net. Les langues proposées sont basées sur votre version : %s.

en: Language:
fr: Langue :

en: Install language
fr: Installer la langue

en: You can install languages by uploading zip files.
fr: Vous pouvez installer des langues en déposant des fichier zip.

en: Language zip file:
fr: Fichier zip de la langue :

en: Upload language
fr: Déposer la langue

en: Invalid language zip file.
fr: Fichier zip de langue invalide.

en: The zip file does not appear to be a valid Dotclear language pack.
fr: Le fichier zip ne semble pas être un fichier valide de langue Dotclear.

en: An error occurred during language upgrade.
fr: Une erreur est survenue durant la mise à jour de la langue.

en: Error:
fr: Erreur :

en: By names, ascendant
fr: Par noms, croissants

en: By names, descendant
fr: Par noms, décroissants

en: By dates, ascendant
fr: Par dates, croissantes

en: By dates, descendant
fr: Par dates, décroissantes

en: Media manager
fr: Gestionnaire de médias

en: confirm removal
fr: Confirmer la suppression

en: Are you sure you want to remove %s?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %s ?

en: cancel
fr: annuler

en: yes
fr: oui

en: Directory has been successfully created.
fr: Répertoire créé avec succès.

en: Files have been successfully uploaded.
fr: Fichier chargé avec succès.

en: File has been successfully removed.
fr: Fichier supprimé avec succès.

en: Directory has been successfully removed.
fr: Répertoire supprimé avec succès.

en: Directory has been successfully rebuilt.
fr: Répertoire reconstruit avec succès.

en: Zip file has been successfully extracted.
fr: Le fichier zip a été extrait avec succès.

en: Choose a file to attach to entry %s by clicking on %s.
fr: Choisissez un fichier à attacher au billet %s en cliquant sur %s.

en: Attach this file to entry
fr: Attacher ce fichier au billet

en: Choose a file to insert into entry by clicking on %s.
fr: Choisissez un fichier à insérer dans le billet en cliquant sur %s.

en: No file.
fr: Aucun fichier.

en: Sort files:
fr: Trier les fichiers :

en: Add files
fr: Ajouter des fichiers

en: Choose a file:
fr: Choisissez un fichier :

en: Maximum size %s
fr: Taille maximale %s

en: Private
fr: Privé

en: send
fr: envoyer

en: Please take care to publish media that you own and that are not protected by copyright.
fr: Veuillez prendre garde à ne publier que des médias que vous possédez ou qui ne sont pas protégés contre la copie.

en: New directory
fr: Nouveau répertoire

en: Download this directory as a zip file
fr: Télécharger ce répertoire dans un fichier zip

en: open
fr: ouvrir

en: Insert this file into entry
fr: Insérer ce fichier dans le billet

en: Not a valid file
fr: Fichier invalide

en: File has been successfully updated.
fr: Fichier mis à jour avec succès.

en: Thumbnails have been successfully updated.
fr: Les miniatures ont été mises à jour avec succès.

en: Insert media item
fr: Insérer un média

en: Image size:
fr: Taille de l'image :

en: original
fr: originale

en: Image alignment
fr: Alignement de l'image

en: None
fr: Aucun

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Center
fr: Centre

en: Image insertion
fr: Insertion de l'image

en: As a single image
fr: En tant qu'image uniquement

en: As a link to original image
fr: En tant que lien vers l'image originale

en: MP3 disposition
fr: Disposition du MP3

en: Please note that you cannot insert mp3 files with visual editor.
fr: Merci de noter que vous ne pouvez pas insérer de fichier mp3 avec l'éditeur visuel.

en: FLV video disposition
fr: Disposition de la vidéo FLV

en: Please note that you cannot insert video files with visual editor.
fr: Merci de noter que vous ne pouvez pas insérer de fichier vidéo avec l'éditeur visuel.

en: Media item will be inserted as a link.
fr: Le média sera inséré en tant que lien.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Insert
fr: Insérer

en: Media details
fr: Détails du média

en: Available sizes:
fr: Tailles disponibles :

en: File owner:
fr: Propriétaire du fichier :

en: File type:
fr: Type de fichier :

en: File size:
fr: Taille du fichier :

en: File URL:
fr: URL du fichier :

en: Image details
fr: Détails de l'image

en: No detail
fr: Aucun détail

en: Update thumbnails
fr: Mettre à jour les miniatures

en: This will create or update thumbnails for this image.
fr: Ceci va créer ou mettre à jour les miniatures pour cette image.

en: update thumbnails
fr: mettre à jour les miniatures

en: Extract in a new directory
fr: Extraire dans un nouveau répertoire

en: Extract in current directory
fr: Extraire dans le répertoire actuel

en: Extract archive
fr: Extraire l'archive

en: This will extract archive in a new directory that should not exists yet.
fr: Ceci va extraire l'archive dans un nouveau répertoire qui ne doit pas encore exister.

en: This will extract archive in current directory and will overwrite existing files or directory.
fr: Ceci va extraire l'archive dans le répertoire actuel et va écraser les fichiers ou répertoires existants.

en: Extract mode:
fr: Mode d'extraction :

en: extract
fr: extraire

en: Change media properties
fr: Changer les propriétés du média

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: File title:
fr: Titre du fichier :

en: File date:
fr: Date du fichier :

en: New directory:
fr: Nouveau répertoire :

en: Change file
fr: Changer le fichier

en: No blog or user given.
fr: Vous n'avez pas indiqué de blog ou d'utilisateur

en: The permissions have been successfully updated.
fr: Permissions mises à jour avec succès.

en: You are about to change permissions on the following blogs for users %s.
fr: Vous allez changer les permissions des utilisateurs %s pour ces blogs.

en: choose a blog
fr: choisissez un blog

en: Choose a blog
fr: Choisissez un blog

en: Entries per page
fr: Billets par page

en: Choose one or more blogs to which you want to give permissions to users %s.
fr: Choisissez un ou plusieurs blogs pour lesquels les utilisateurs suivants auront des permissions : %s.

en: set permissions
fr: définir les permissions

en: No content found on this plugin.
fr: Aucun contenu pour cette extension.

en: Plugin not found
fr: Extension introuvable

en: The plugin you reached does not exist or does not have an admin page.
fr: L'extension que vous essayez d'atteindre n'existe pas ou n'a pas de page d'administration.

en: No such plugin.
fr: Extension inexistante.

en: You don't have permissions to delete this plugin.
fr: Vous n'avez pas les permissions pour effacer cette extension

en: You don't have permissions to deactivate this plugin.
fr: Vous n'avez pas les permissions pour désactiver cette extension.

en: Plugins management
fr: Gestion des extensions

en: Plugin has been successfully deleted.
fr: L'extension a été supprimée avec succès.

en: Plugin has been successfully installed.
fr: L'extension a été installée avec succès.

en: Plugin has been successfully upgraded
fr: L'extension a été mise à jour avec succès.

en: Plugins add new functionalities to Dotclear. Here you can activate or deactivate installed plugins.
fr: Les extensions ajoutent de nouvelles fonctionnalités à Dotclear. Ici, vous pouvez activer ou désactiver les extensions installées.

en: You can find additional plugins for your blog on %s.
fr: Vous pouvez trouver de nouvelles extensions pour votre blog sur %s.

en: To install or upgrade a plugin you generally just need to upload it in "Install or upgrade a plugin" section.
fr: Tout ce que vous avez à faire pour installer ou mettre à jour une extension est généralement de la déposer dans la section "Installer ou mettre à jour une extension".

en: To install or upgrade a plugin you just need to extract it in your plugins directory.
fr: Tout ce que vous avez à faire pour installer une extension est de l'extraire dans votre répertoire d'extensions.

en: Plugins
fr: Extensions

en: Activated plugins
fr: Extensions activées

en: Plugin
fr: Extension

en: Details
fr: Détails

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivated plugins
fr: Extensions désactivées

en: Activate
fr: Activer

en: Install or upgrade a plugin
fr: Installer ou mettre à jour une extension

en: You can install plugins by uploading or downloading zip files.
fr: Vous pouvez installer des extensions en déposant ou téléchargeant des fichier zip.

en: Plugin zip file:
fr: Fichier zip de l'extension :

en: Upload plugin
fr: Déposer l'extension

en: Plugin zip file URL:
fr: URL du fichier zip de l'extension :

en: Download plugin
fr: Télécharger l'extension

en: To enable this function, please give write access to your plugins directory.
fr: Pour activer cette fonction, donnez un accès en écriture à votre répertoire d'extensions.

en: Add a link
fr: Ajouter un lien

en: Available
fr: Disponible

en: Most used
fr: Plus utilisées

en: Link URL:
fr: URL du lien :

en: Link language:
fr: Langue du lien :

en: insert
fr: insérer

en: Add a link to an entry
fr: Ajouter un lien vers un billet

en: Search entry:
fr: Rechercher un billet :

en: This entry does not exist.
fr: Ce billet n'existe pas.

en: Edit entry
fr: Modifier le billet

en: next entry
fr: billet suivant

en: previous entry
fr: billet précédent

en: Entry has been successfully updated.
fr: Billet mis à jour avec succès.

en: Entry has been successfully created.
fr: Billet créé avec succès.

en: File has been successfully attached.
fr: Fichier attaché avec succès.

en: Attachment has been successfully removed.
fr: Pièce jointe retirée avec succès.

en: Comment has been successfully created.
fr: Commentaire créé avec succès.

en: Don't forget to validate your XHTML conversion by saving your post.
fr: Enregistrez votre billet pour valider la transformation en XHTML.

en: View entry
fr: Voir le billet

en: Preview entry
fr: Prévisualiser le billet

en: Entry status:
fr: État du billet :

en: Published on:
fr: Publié le :

en: Text formating:
fr: Format du texte :

en: Convert to XHTML
fr: Convertir en XHTML

en: Selected entry
fr: Billet sélectionné

en: Entry lang:
fr: Langue du billet :

en: Entry password:
fr: Mot de passe du billet :

en: Basename:
fr: URL spécifique :

en: Warning: If you set the URL manually, it may conflict with another entry.
fr: Attention : si vous indiquez l'URL manuellement, celle-ci peut entrer en conflit avec un autre billet.

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: remove
fr: supprimer

en: No attachment.
fr: Aucune pièce jointe

en: Add files to this entry
fr: Ajouter un fichier au billet

en: Excerpt:
fr: Extrait :

en: Notes:
fr: Notes :

en: Ping blogs
fr: Faire des rétroliens

en: Trackbacks
fr: Rétroliens

en: No trackback
fr: Aucun rétrolien

en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

en: IP address
fr: Adresse IP

en: published
fr: publié

en: unpublished
fr: non publié

en: pending
fr: en attente

en: junk
fr: indésirable

en: Edit this comment
fr: Modifier ce commentaire

en: This attachment does not exist
fr: Cette pièce jointe n'existe pas

en: Remove attachment
fr: Supprimer la pièce jointe

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Are you sure you want to remove this attachment?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette pièce jointe ?

en: selected
fr: sélectionné

en: not selected
fr: non sélectionné

en: Category
fr: Catégorie

en: Selected
fr: Sélectionné

en: schedule
fr: programmer

en: change category
fr: changer la catégorie

en: change author
fr: changer l'auteur

en: Selected:
fr: Sélectionné :

en: Month:
fr: Mois :

en: Lang:
fr: Langue :

en: Selected entries action:
fr: Action sur les billets sélectionnés :

en: This user does not exists
fr: Cet utilisateur n'existe pas

en: Change category for entries
fr: Changer de catégorie pour les billets

en: Change author for entries
fr: Changer l'auteur des billets

en: Author ID:
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: If you want to change your email or password you must provide your current password.
fr: Si vous voulez changer votre adresse email ou votre mot de passe, vous devez indiquer votre mot de passe.

en: Passwords don't match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Personal information has been successfully updated.
fr: Informations personnelles mises à jour avec succès.

en: Display name:
fr: Pseudonyme :

en: Preferred format:
fr: Format d'édition préféré :

en: Default entry status:
fr: État des billets par défaut :

en: Entry edit field height:
fr: Taille de la zone d'édition :

en: User language:
fr: Langue de l'utilisateur :

en: User timezone:
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur :

en: Enable WYSIWYG mode
fr: Activer l'éditeur visuel

en: Change your password
fr: Changer votre mot de passe

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Confirm password:
fr: Confirmez le mot de passe :

en: Search
fr: Rechercher

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Query:
fr: Requête :

en: search entries
fr: rechercher des billets

en: search comments
fr: recherche des commentaires

en: %d entries found
fr: %d billets trouvés

en: %d entry found
fr: %d billet trouvé

en: %d comment found
fr: %d commentaire trouvé

en: %d comments found
fr: %d commentaires trouvés

en: This entry does not exist or is not published
fr: Ce billet n'existe pas ou n'est pas publié

en: All pings sent.
fr: Tous les rétroliens ont été envoyés.

en: Auto discover ping URLs
fr: Découverte automatique des URL à rétrolier

en: URLs to ping:
fr: URLs à rétrolier :

en: Send excerpt:
fr: Envoyer l'extrait :

en: Previously sent pings
fr: Rétroliens déjà envoyés

en: new user
fr: nouvel utilisateur

en: User "%s" already exists.
fr: L'utilisateur "%s" existe déjà.

en: User has been successfully updated.
fr: Utilisateur mis à jour avec succès.

en: User has been successfully created.
fr: Utilisateur créé avec succès.

en: Warning:
fr: Attention :

en: If you change your login, you will have to log in again.
fr: Si vous changez votre login, vous devrez vous identifier à nouveau.

en: No permissions.
fr: Aucune permission.

en: Add new permissions
fr: Ajouter de nouvelles permissions

en: User ID
fr: Identifiant utilisateur

en: Firstname
fr: Prénom

en: Number of entries
fr: Nombre de billets

en: users
fr: utilisateurs

en: User has been successfully removed.
fr: Utilisateur supprimé avec succès.

en: Create a new user
fr: Créer un nouvel utilisateur

en: Users per page
fr: Utilisateurs par page

en: Selected users action:
fr: Action sur les utilisateurs sélectionnés :

en: Set permissions
fr: Définir les permissions

en: Blog:
fr: Blog :

en: Change blog
fr: Changer de blog

en: Blogs:
fr: Blogs :

en: View site
fr: Voir le site

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Thank you for using %s.
fr: Merci d'utiliser %s.

en: Help
fr: Aide

en: uncover
fr: dévoiler

en: hide
fr: cacher

en: help
fr: aide

en: No selection
fr: Aucune sélection

en: select all
fr: tout sélectionner

en: invert selection
fr: inverser la sélection

en: add another files
fr: ajouter un autre fichier

en: view entry
fr: voir le billet

en: Are you sure you want to delete selected entries?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les billets sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce billet ?

en: Are you sure you want to delete selected comments?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les commentaires sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete this comment?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce commentaire ?

en: Are you sure you want to delete selected users?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les utilisateurs sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete the selected categories?
fr: Êtes vous certain de vouloir supprimer les catégories sélectionnées ?

en: Are you sure you want to remove this item?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cet élément ?

en: Are you sure you want to extract archive in current directory?
fr: Êtes-vous certain de vouloir extraire l'archive dans le répertoire actuel ?

en: Are you sure you want to delete this language?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette langue ?

en: Are you sure you want to delete this plugin?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette extension ?

en: Use this theme
fr: Utiliser ce thème

en: Remove this theme
fr: Supprimer ce thème

en: Are you sure you want to delete selected theme?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer le thème sélectionné ?

en: Zip file content
fr: Contenu du fichier zip

en: XHTML markup validator
fr: Validation XHTML

en: XHTML content is valid.
fr: Le contenu XHTML est valide.

en: There are XHTML markup errors.
fr: Il y a des erreurs XHTML.

en: You have unsaved changes.
fr: Vous n'avez pas enregistré vos modifications.

en: close
fr: fermer

en: now
fr: maintenant

en: visual
fr: visuel

en: You can use the following shortcuts to format your text.
fr: Vous pouvez utiliser les raccourcis suivants pour formater votre texte.

en: -- none --
fr: -- aucun --

en: -- block format --
fr: -- format bloc --

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Level 1 header
fr: Titre de niveau 1

en: Level 2 header
fr: Titre de niveau 2

en: Level 3 header
fr: Titre de niveau 3

en: Level 4 header
fr: Titre de niveau 4

en: Level 5 header
fr: Titre de niveau 5

en: Level 6 header
fr: Titre de niveau 6

en: Strong emphasis
fr: Forte emphase

en: Emphasis
fr: Emphase

en: Inserted
fr: Insertion

en: Deleted
fr: Suppression

en: Inline quote
fr: Citation en ligne

en: Line break
fr: Passage à la ligne

en: Blockquote
fr: Bloc de citation

en: Preformated text
fr: Texte préformaté

en: Unordered list
fr: Liste à puces

en: Ordered list
fr: Liste numérotée

en: Link
fr: Lien

en: URL?
fr: URL ?

en: Language?
fr: Langue ?

en: External image
fr: Image externe

en: Media chooser
fr: Sélecteur de média

en: Link to an entry
fr: Lien vers un billet

en: Activate enhanced uploader
fr: Activer l'interface avancée

en: File successfully uploaded.
fr: Fichier envoyé avec succès.

en: Maximum file size allowed:
fr: Taille maximale de fichier autorisée :

en: Limit exceeded.
fr: Limite dépassée.

en: File size exceeds allowed limit.
fr: La taille du fichier dépasse la limite autorisée.

en: Canceled.
fr: Annulé.

en: HTTP Error:
fr: Erreur HTTP :

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Upload
fr: Envoyer

en: No file in queue.
fr: Aucun fichier en file d'attente.

en: 1 file in queue.
fr: 1 fichier en attente.

en: %d files in queue.
fr: %d fichiers en attente.

en: Queue error:
fr: Erreur de file d'attente :

en: &#171;prev.
fr: &#171;préc.

en: next&#187;
fr: suiv.&#187;

en: scheduled
fr: programmé

en: protected
fr: protégé

en: %d attachment
fr: %d annexe

en: %d attachments
fr: %d annexes

en: No user
fr: Pas d'utilisateur

en: Display name
fr: Pseudonyme

en: System
fr: Système

en: Languages
fr: Langues

en: Unable to open directory.
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire.

en: Unable to create directory.
fr: Impossible de créer le répertoire.

en: File is not writable.
fr: Le fichier n'est pas accessible en écriture.

en: Unable to open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Not an uploaded file.
fr: Pas un fichier déposé.

en: The uploaded file exceeds the maximum file size allowed.
fr: Le fichier déposé est plus grand que la taille maximale autorisée.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n'a été chargé qu'en partie.

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier chargé.

en: Missing a temporary folder.
fr: Il manque un répertoire temporaire.

en: Failed to write file to disk.
fr: Impossible d'écrire le fichier.

en: %s is not a directory.
fr: %s n'est pas un répertoire.

en: Uploading this file is not allowed.
fr: L'envoi de ce fichier n'est pas autorisé.

en: Destination directory is not in jail.
fr: Le répertoire cible n'est pas en jail.

en: Cannot write in this directory.
fr: Impossible d'écrire dans ce répertoire.

en: An error occurred while writing the file.
fr: Une erreur est survenue pendant l'écriture du fichier.

en: Source file does not exist.
fr: Le fichier source n'existe pas

en: File is not in jail.
fr: Le fichier n'est pas en jail.

en: Destination directory is not writable.
fr: Le répertoire cible n'est pas accessible en écriture.

en: Unable to rename file.
fr: Impossible de renommer le fichier.

en: File cannot be removed.
fr: Ce fichier ne peut pas être supprimé.

en: Directory is not in jail.
fr: Le répertoire n'est pas en jail.

en: Directory cannot be removed.
fr: Ce répertoire ne peut pas être supprimé.

en: Not enough memory to open image.
fr: Mémoire insuffisante pour ouvrir l'image.

en: File %s is not compressed in the zip.
fr: Le fichier %s n'est pas compressé dans le zip.

en: Trying to unzip a folder name %s
fr: Tentative de décompresser un répertoire %s

en: Unable to write destination file.
fr: Impossible d'écrire le fichier de destination

en: Unable to write in target directory, permission denied.
fr: Impossible d'écrire dans le répertoire cible, permission refusée.

en: Not enough memory to open file.
fr: Mémoire insuffisante pour ouvrir le fichier.

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: Cannot read file
fr: Impossible de lire le fichier

en: Directory does not exist
fr: Le répertoire n'existe pas

en: Cannot read directory
fr: Impossible de lire le répertoire

en: administrator
fr: administrateur

en: manage their own entries and comments
fr: gérer ses propres billets et commentaires

en: publish entries and comments
fr: publier des billets et des commentaires

en: delete entries and comments
fr: supprimer des billets et des commentaires

en: manage all entries and comments
fr: gérer tous les billets et commentaires

en: manage categories
fr: gérer les catégories

en: manage their own media items
fr: gérer ses propres médias

en: manage all media items
fr: gérer tous les médias

en: That user does not exists in the database.
fr: Cet utilisateur n'existe pas dans la base de données.

en: That key does not exists in the database.
fr: Cette clé n'existe pas dans la base de données.

en: You are not allowed to add categories
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer des catégories

en: You are not allowed to update categories
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier des catégories

en: You are not allowed to delete categories
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des catégories

en: This category is not empty.
fr: Cette catégorie n'est pas vide.

en: Category title and URL must be unique.
fr: Le titre et l'URL de chaque catégorie doivent être uniques.

en: You must provide a category title
fr: Vous devez indiquer un titre de catégorie

en: You must provide a category URL
fr: Vous devez indiquer une URL de catégorie

en: You are not allowed to create an entry
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer des billets

en: You are not allowed to update entries
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier les billets

en: No such entry ID
fr: Identifiant du billet inconnu

en: You are not allowed to edit this entry
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce billet

en: You are not allowed to change this entry status
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier l'état de ce billet

en: You are not allowed to change this entry category
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier la catégorie de ce billet

en: You are not allowed to delete entries
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des billets

en: You are not allowed to delete this entry
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce billet

en: No entry title
fr: Pas de titre de billet

en: No entry content
fr: Pas de contenu de billet

en: You are not allowed to update comments
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier des commentaires

en: No such comment ID
fr: Identifiant du commentaire inconnu

en: You are not allowed to update this comment
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ce commentaire

en: You are not allowed to change this comment's status
fr: Vous n'êtes pas autorisé à changer l'état de ce commentaire

en: You are not allowed to delete comments
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer des commentaires

en: You are not allowed to delete this comment
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer ce commentaire

en: You must provide a comment
fr: Vous devez indiquer un commentaire

en: You must provide an author name
fr: Vous devez indiquer un nom d'auteur

en: Email address is not valid.
fr: Adresse email invalide.

en: online
fr: en ligne

en: offline
fr: hors ligne

en: removed
fr: supprimé

en: You are not an administrator
fr: Vous n'êtes pas administrateur

en: No user ID given
fr: Aucun identifiant utilisateur spécifié

en: No password given
fr: Aucun mot de passe spécifié

en: User ID must contain at least 2 characters using letters, numbers or symbols.
fr: L'identifiant utilisateur doit contenir au moins 2 caractères composés de lettres, chiffres ou symboles.

en: Password must contain at least 6 characters.
fr: Le mot de passe doit contenir au moins 6 caractères.

en: Invalid user language code
fr: Code langue de l'utilisateur invalide

en: Blog ID must contain at least 2 characters using letters, numbers or symbols.
fr: L'identifiant du blog doit contenir au moins 2 caractères composés de lettres, chiffres ou symboles.

en: No blog name
fr: Pas de nom de blog

en: No blog URL
fr: Pas d'URL de blog

en: No blog defined.
fr: Aucun blog défini.

en: Directory %s does not exist.
fr: Le répertoire %s n'existe pas.

en: You are not a super administrator.
fr: Vous n'êtes pas super administrateur.

en: Permission denied.
fr: Permission refusée.

en: You are not the file owner.
fr: Vous n'êtes pas le propriétaire de ce fichier.

en: New file already exists.
fr: Le nouveau fichier existe déjà.

en: File does not exist in the database.
fr: Ce fichier n'existe pas dans la base de données.

en: Extract destination directory %s already exists.
fr: Le répertoire de destination d'extraction %s existe déjà.

en: Empty module zip file.
fr: Fichier zip de module vide.

en: The zip file does not appear to be a valid Dotclear module.
fr: Le fichier zip ne semble pas être un fichier valide de module Dotclear.

en: An error occurred during module deletion.
fr: Une erreur est survenue durant la suppression du module.

en: Unable to upgrade "%s". (same version)
fr: Impossible de mettre à jour "%s" (même version).

en: Unable to read new _define.php file
fr: Impossible de lire le nouveau fichier _define.php.

en: No such module.
fr: Module inexistant.

en: Cannot remove module files
fr: Impossible de supprimer les fichiers du module

en: Cannot deactivate plugin.
fr: L'extension ne peut pas être désactivée.

en: Cannot activate plugin.
fr: L'extension ne peut pas être activée.

en: Unable to retrieve settings:
fr: Impossible d'obtenir les paramètres :

en: No namespace specified
fr: Aucun espace de nommage spécifié

en: %s is not a valid setting id
fr: %s n'est pas un identifiant de paramètre valide

en: %s has still been pinged
fr: Un rétrolien vers %s a déjà été fait

en: Unable to ping URL
fr: Impossible de réaliser le rétrolien

en: %s is not a ping URL
fr: %s n'est pas une URL de rétrolien

en: %s, ping error:
fr: %s, erreur de rétrolien :

en: SQLite Database Schema cannot be upgraded.
fr: Le schema de base de données SQLite ne peut pas être mis à jour.

en: Something went wrong with auto upgrade:
fr: Une erreur est survenue durant la mise à jour automatique :
